Pasy poporodowe - jak działają? Od kiedy stosować? Jaki wybrać po cesarce?
Spis treści:
Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Pasy poporodowe pomagają sprawić, by powrót do figury sprzed ciąży i wzmocnienie mięśni brzucha stało się łatwiejsze, i jak najmniej bolesne. Od którego dokładnie momentu warto stosować pas po cesarce? Tego m.in. dowiesz się z danego artykułu.
Dlaczego warto nabyć pasy poporodowe?
W okresie ciąży ciało kobiety się zmienia, przystosowuje do rosnącego w brzuchu maluszka. Zmianom towarzyszy również ból: szczególnie w okolicach dolnych części kręgosłupa oraz bioder. Jednak bóle nie znikają zaraz po porodzie. Towarzyszą mamie również później wraz z osłabieniem mięśni i obwisłą skórą na brzuchu. Pasy poporodowe pomagają w dolegliwościach okresu połogu, szczególnie kobietom, które rodziły poprzez cesarskie cięcie i często odczuwają dodatkowy dyskomfort związany z blizną pooperacyjną. Sprzyjają procesowi wchłanianiu się poporodowego brzuszka i minimalizują możliwość powstawania rozstępów. Są niedrogie, a dzięki swoim właściwościom mogą pomóc kobiecie przetrwanie okresu połogu w możliwie najbardziej komfortowy sposób.
Jak działają pasy poporodowe?
Poporodowy pas brzuszny pomaga wzmacniać osłabione w trakcie trwania ciąży powłoki brzucha. U kobiet po cesarskim cięciu zmniejsza w ten sposób możliwość wystąpienia przepukliny poporodowej. Dzięki odpowiedniej pomocy mięśniom brzucha, pasy sprawiają, że dolegliwości bólowe związane z okresem poporodowym zmniejszają się. Nie są już tak intensywne, a odpowiednie zabezpieczenie brzucha sprawia, że kobiety mogą wykonywać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha po ciąży. Dzięki utrzymywaniu brzucha, pasy zmniejszają również możliwość wystąpienia rozstępów. Odpowiednie modelowanie sylwetki pomaga także zachować właściwą pozycję podczas karmienia dziecka.
Kiedy zakładać pas poporodowy?
Pas poporodowy należy stosować zgodnie z zaleceniami. Dla kobiet, które urodziły dziecko siłami natury, zaleca się, by korzystać z niego najwcześniej po dwóch tygodniach od porodu. W przypadku kobiet, które wydały dziecko na świat podczas cesarskiego cięcia, okres ten wydłuża się do czterech tygodni (dużą rolę odgrywa tu leczenie się rany pooperacyjnej). Oczywiście przed zastosowaniem pasa należy skonsultować się z lekarzem – to do niego zależy decyzja. Każdy przypadek ciąży może być bowiem inny. Na decyzję o możliwości korzystania z pasa poporodowego składa się wiele różnych czynników.
Zbyt wczesne zastosowanie pasa poporodowego może prowadzić do powstania bólu, zaburzać krążenie i przeszkadzać w obkurczaniu się macicy. Pasa nie należy nosić dłużej niż kilka godzin dziennie!
Jaki pas poporodowy wybrać? Który pas brzuszny po cesarce?
Zastanawiając się, jaki pas poporodowy po cesarskim cięciu będzie najlepszy, przede wszystkim trzeba się zmierzyć i sprawdzić oferty firm, by wybrać produkt, który najlepiej będzie odpowiadał wymiarom. Następnie należy się zastanowić nad wyborem odpowiedniego modelu pasa.
Naturalnie przy wyborze pasa poporodowego może pomóc nam lekarz lub fizjoterapeuta. Weźmie on pod uwagę wszelkie indywidualne kwestie związane z przebiegiem porodu czy dotychczasową regeneracją ciała kobiety. Co więcej, specjalista powinien dokładnie określić pacjentce zastrzeżenia wynikające z nadmiernego lub zbyt wczesnego użytkowania pasa brzusznego.
Pas brzuszny poporodowy na rzepy czy wciągany?
Przeglądając oferty sklepów jest to jedno z pierwszych pytań, jakie można sobie zadać. Niewątpliwą zaletą wciąganych pasów jest łatwość ich założenia. Dzięki gotowej konstrukcji nie trzeba martwić się o to, że w trakcie użytkowania pas się odepnie. Przegrywa jednak z rzepowym, ponieważ jego funkcjonalność jest ograniczona. Początkowo zakładanie pasa wciąganego stanowi problem, pod koniec procesu wchłaniania się brzucha może przestać spełniać swoją funkcję. Pasy na rzep dzięki możliwości regulacji ściskania są więc bardziej funkcjonalne.
By wybrać odpowiedni pas, należy zmierzyć obwód brzucha i talii, a następnie porównać swoje wymiary ze specjalnymi tabelkami rozmiarów zamieszczanymi w opisie produktów lub na stronie producenta. Wybór odpowiedniego pasa jest kluczowy dla jego właściwego działania. Zbyt ciasny może powodować groźne dla zdrowia powikłania.
Pas poporodowy czy majtki ściągające?
Przeglądając oferty pasów poporodowych i innych akcesoriów pomagających kobietom w przywróceniu sylwetki sprzed ciąży, można natknąć się również na oferty majtek ściągających. Nie są to jednak akcesoria medyczne, a zwyczajna bielizna. Ich zadaniem jest ściskanie niedoskonałości i modelowanie sylwetki, jednak nieprzepuszczający powietrza materiał nie jest zdrowy dla skóry – szczególnie u kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie. Bielizna ściągająca nie jest tania, a żeby nosić ją regularnie potrzebny jest zakup kilku sztuk. Ponadto, ze względu na swoją budowę, nie zapewniają odpowiedniego przepływu powietrza nie tylko skórze na brzuchu, ale również w kobiecym kroczu. Pas poporodowy zaś konstruowany jest specjalnie z myślą o kobietach w okresie połogu. Jego materiał tworzony jest w taki sposób, by zapewnić jak największy komfort i dobry przewiew. Dzięki temu, że okrywa on jedynie brzuch, możliwy jest dobór odpowiedniej, zwyczajnej bielizny – bez strachu o nieodpowiednią cyrkulację powietrza w kroczu. Widać więc wyraźnie, że dla kobiet w okresie połogu poporodowy pas brzuszny jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż modelująca bielizna.
Pas poporodowy – efekty regularnych ćwiczeń
Jak zostało wspomniane, pas poporodowy daje efekty w postaci wzmocnienia mięśni brzucha, utrzymania prawidłowej postawy ciała, czy wysmuklenia sylwetki poprzez ściśnięcie powłok brzusznych. Na koniec warto jednak zaznaczyć, że samo noszenie pasa po cesarce nie wystarczy. Ma on służyć przede wszystkim jako pomoc przy wykonywaniu określonych ćwiczeń dla kobiet w okresie połogu. W sytuacji, gdy treningi zostaną zaniedbane, noszenie pasa poporodowego może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Nieustanne ściskanie pasa będzie niejako zastępować pracę mięśni brzucha, co w efekcie je osłabi.
W związku z powyższym argumentem warto podkreślić, że wykonywanie zaleconych przez lekarza ćwiczeń jest konieczne, aby spodziewać się pozytywnych efektów noszenia pasa poporodowego. Dla szybszego powrotu do formy po cesarce równie ważne jest przestrzeganie wytycznych związanych z czasem użytkowania danego akcesorium.
Komentarze (0)